نوشته های مربوط به تلویزیون

کیفیت تصویر کدام تلویزیون بهتر است

دقت تصویر یا «رزولوشن» (Resolution) به تعداد پیکسل‌های موجود در صفحه‌نمایش گفته می‌شود که تاثیر مستقیمی در کیفیت تصویر پخش‌شده دارند. هرچقدر رزولوشن یک تلویزیون بیشتر باشد، تعداد پیکسل‌های بیشتری در صفحه وجود خواهد داشت؛ درنتیجه تصویر دارای کیفیت بهتری یا به‌اصطلاح «شارپ‌تر» به نظر می رسد. رزولوشن، مشخصه‌ی بسیار مهمی هنگام انتخاب تلویزیون به شمار می‌رود و پیشنهاد می‌کنیم که سعی کنید با توجه به بودجه و سایز مورد نظرتان، تلویزیونی بخرید که بیشترین رزولوشن را دارد. رزولوشن بالا باعث می‌شود که اجزای کوچک، مثل نوشته‌ها هم با جزئیات بیشتری نشان داده شوند و تصاویر به واقعیت نزدیک‌تر باشند؛ ولی هرچه دقت تصویر بالا رود، پیداکردن محتوای مناسب هم سخت‌تر خواهد شد. برای مثال، پیدا کردن محتوای ۴K خیلی راحت تر از محتوای 8K است، بنابراین با وجودی که رزولوشن 8K حدود 4 برابر بیشتر از 4K میباشد ولی به علت اینکه فعلا دسترسی به محتوان آن و تلویزیون گرانقیمتی است، بنابراین در بازار بسیار نایاب می باشند. میزان کیفیت تصویر به موارد گوناگونی از جمله رزولوشن تلویزیون، نوع پنل، پردازنده، نوع فناوری بکار رفته در تلویزیون و… بستگی دارد و برای خرید یک تلویزیون مناسب باید کلی فاکتور در نظر گرفته شود. به صورت کلی باید گفت که در حال حاظر تلویزیونهای OLED در جایگاه نخست بهترین کیفیت در میان تلویزیونها قرار میگیرند در رتبه دوم تلویزیونهای با فناوری MiniLED – تلویزیونهای کیولد – نانوسل و در آخر هم سایر تلویزیون های LED قرار میگیرند.

تلویزیون OLED چیست؟

برخلاف تلویزیون های LCD ، تلویزیون های OLED نیازی به نور پس زمینه ندارند. این بدان معنی است که آنها می توانند بسیار نازک، انعطاف پذیر و حتی شفاف باشند و از آنجا که هر پیکسل می تواند به صورت جداگانه جدا روشن و خاموش شود، آنها می توانند بهترین سطح رنگ مشکی و بهترین کنتراست ممکن را ارائه دهند. در حال حاضر ، LG Display تنها تولید کننده پنل های OLED برای تلویزیون است. سونی و ال جی توافق نامه ای دارند که به سونی امکان می دهد پنل های OLED ال جی را در تلویزیون های خود قرار دهد.

Mini LED  چیست؟

در داخل تمام تلویزیون های LCD مدرن، بین چند تا چند صد دیود ساطع کننده نور وجود دارد. این دستگاه های کوچک وقتی به آنها برق می دهید نور ساطع می کنند. اندازه آنها محدوده است ” معمولاً حدود 1 میلی متر هستند” ، اما این لامپ ها می توانند کوچکتر از 0.2 میلی متر نیز بشوند همانند mini led ها. با استفاده از LED های کوچکتر، یک تلویزیون می تواند بر روی سایه ها و برجستگی های خود کنترل دقیق تری داشته باشد، به طور کلی برای کنتراست و کیفیت تصویر به ویژه در نمایش ها ، فیلم و بازی HDR. مزیت Mini-LED نسبت به OLED (بهترین فناوری تلویزیون در بازار)، این است که می تواند مقرون به صرفه تر باشد. Mini LED فناوری تکاملی است، انقلابی نیست و از فناوری موجود در تلویزیون LCD بهره می برد. باید گفت که این فناوری رقیبی برای OLED نمی باشد منتها کیفیت تلویزیونهای LCD را بیشتر افزایش می دهد.

رده بندی کیفیت تصویر تلویزیون

1 – همانطور که گفته شد تلویزیونهای OLED با رزولوشن 4K در صدر لیست ما قرار میگیرند. این تلویزیونها دارای کنترای بینهایت عالی همراه با امکانات بسیار با یک پنل بسیار نازک عرضه میشوند هر چند با افرایش تولید هر ساله شاهد ارزانتر شدن این مدل می شویم ولی تلویزیونهای OLED همچنان از گرانترین مدلها می باشند.

یک تلویزیون شفاف با فناوری OLED

2- تلویزیونهای دارای فناوری MINI LED – در بالا اشاره شد که این سری همان تلویزیونهای LCD هستند اما با تعداد بیشتر در اندازه کوچکتر از لامپ های LED بنابراین باید گفت که نور صفحه این تلویزیونها عالی می باشد که میتوان تصاویر و محتوای HDR را بهتر از هر تلویزیونی به نمایش بگذارند. از بهترین مدلهای این سری میتوان به تلویزیون های فوق العاده 2021 سامسونگ به اسم QN90A و QN85A اشاره کرد.

3 – تلویزیونهای کیولد: این تلویزیونها یک تلویزیون LCD/LED ارتقا یافته با فناوری کوانتومی است (همانند سری کوانتومی سامسونگ )که در زیر به صورت کلی توضیح داده شده است. Quantum Dot یک نانوذره ساخته شده توسط انسان است که دارای خواص نیمه هادی است. وقتی این نقاط کوانتومی با منبع نور خاصی برخورد می کنند(نور پس زمینه). هر نقطه، رنگی با پهنای باند خاصی را ساطع می کند، نقاط بزرگتر نور را به سمت قرمز متمایل می کنند و به تدریج نقاط کوچکتر نور را بیشتر به سمت سبز، منتشر میکنند. این فناوری در تلویزیون ها باعث افزایش خیره کننده در میزان دقت و افزایش دامنه رنگ نمایشی میشود علاوه براین فناوری، سامسونگ در این سری از تلویزیونهای خود از بهترین و جدیدترین فناوریهای موجود برای ارتقای کیفیت استفاده کرده است بنابراین این سری در رده بالایی از لیست ما قرار میگیرد. 

4- تلویزیون های بالارده سونی همچون X9500 و X9000 که کیفیت تصویر این مدل ها بسیار شبیه تلویزیونهای بالارده کوانتومی سامسونگ میباشد. این دو مدل از تلویزیونهای سونی دارای بهترین دقت رنگ در بین تلویزیونهای LED می باشند.

5- تلویزیونهای نانوسل الجی در رده چهارم از لحاظ کیفیت تصویر قرار میگیرند، این تلویزیونها دارای پنل IPS هستند که زاویه دید بالا و کنتراست کمتر را برای این محصولات به ارمغان می آورد. الجی این تلویزیونها را برای رقابت با سری کیولد سامسونگ عرضه کرده است. در تلویزیونهای نانوسل از یک صفحه ویژه بین لامپ های LED (نور پس زمینه) و پیکسلها قرار داده است که همانند یک فیلتر نوری عمل میکنند، بنابراین این تلویزیونها دارای کیفیت بهتری به نسبت تلویزیونهای LCD عادی میباشند.

6- تلویزیونهای LCD/LED عادی در گروه آخر قرار دارند – تلویزیونهای LCD/LED بیشترین میزان تولیدی هر شرکت را به خود اختصاص می دهد و ارزانترین و در دسترس ترین تلویزیونهای موجود نیز می باشند. در بین این مدلها هم به طور کلی تلویزیونهایی که از پنل VA (همانند تلویزیونهای سامسونگ) استفاده کرده اند تا حدودی کنتراست بهتری ارائه میکنند در مقابل آنها، تلویزیون دارای پنل IPS (تلویزیون های الجی) دارای زاویه دید بیشتری میباشند، بنابراین اگر چیدمان گسترده مبلمان دارید این تلویزیونها بهترین پیشنهاد برای خرید در این رنج قیمت می باشد.

نوشته های اخیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.