نوشته های مربوط به تلویزیون

تلویزیون هوشمند چیست؟

تلویزیون هوشمند پخش فیلم و نمایش را آسان می کند و مدل های جدیدتر  کنترل خانه هوشمند را راحت تر میکنند. تلویزیون هوشمند چیست؟ از آنجایی که سرویس های پخش شیوه تماشای فیلم ها و نمایش ها را تغییر داده اند ، تلویزیون ها نیز تغییر کرده و ویژگی ها و قابلیت هایی را اضافه کرده اند که یک دهه پیش معمول نبوده اند. به دلیل اتصال به اینترنت و قابلیت اجرای برنامه ها ، امروزه می توان بیشتر مدلها را تلویزیون های هوشمند نامید ، اما همه آنها یکسان نیستند.

 حداقل ویژگیها برای یک تلویزیون هوشمند
تلویزیون هوشمند = تلویزیون + اتصال به اینترنت + قابلیت نصب نرم افزار

تلویزیون هوشمند چیست؟

تلویزیون های  قدیمی – که فقط می توانستند محتوای آنتن HDTV ، کابل یا منبع A / V را نمایش دهند – تقریبا از رده خارج شده اند. دنیای پیچیده امروز انتظار چیزی کمی هوشمندانه تر را دارد. تلویزیون مدرن با پردازنده های قدرتمند ، اتصال به اینترنت و قابلیت نصب نرم افزار و سیستم عامل ، بیشتر شبیه یک گوشی هوشمند یا تبلت است تا تلویزیون سال های نه چندان دور. تلویزیون های هوشمند ، دقیقاً مانند تلفن های هوشمند و دستگاه های خانگی هوشمند ، از اینترنت و پشتیبانی از طیف وسیعی از برنامه ها را ارائه می دهند. این تلویزیونها دنیایی از گزینه های جدید سرگرمی ، از پخش ویدئو در Netflix و Hulu گرفته تا بازی کردن ، کنترل رسانه های اجتماعی و مدیریت سایر وسایل هوشمند خانه ، از جمله دستگاه های سازگار با الکسا و دستگاه های سازگار با Google Home را به وجود می آورد. اکنون اکثر تلویزیونها دارای دستیار صوتی میباشند که با فرمان دادن صوتی کاربر میتوانند از خود عکس العمل نشان دهند به عنوان مثال میتوان به تلویزیون گفت که کانالها را عوض کند یا صدارا کم و زیاد و… تلویزیون های هوشمند همچنین دارای ویژگی های یکپارچه تری در خانه های هوشمند هستند و حتی برخی از آنها شامل بهترین دستگاه های خانه هوشمند هستند. بسیاری از تلویزیون ها با سایر دستگاه های متصل در خانه سازگار هستند ، از جمله چراغ های هوشمند ، قفل هوشمند و … و حتی برخی از تلویزیون ها دارای داشبورد اختصاصی برای کنترل همه دستگاه های هوشمند خانه هستند.

کدام شرکت ها تلویزیون های هوشمند می سازد؟

تمام تولیدکنندگان عمده تلویزیون تمایل به “هوشمند” کردن همه مجموعه ها اکنون تقریبا تولید تلویزیونهای قدیمی را دیگر تولید نمی کنند. لیستی از بزرگترین سازندگان تلویزیون های هوشمند LG، Hisense  ، Panasonic ، Philips ، Samsung ، Sharp ،MITV، Sony ، TCL ، Toshiba و Vizio است.

 تلویزیون های هوشمند چگونه به اینترنت متصل می شوند؟

یک تلویزیون هوشمند با استفاده از شبکه خانگی و اترنت سیمی برای ارائه  پخش جریانی ویدئو و سایر خدمات در تلویزیون شما استفاده می کند. اکثر تلویزیون های فعلی از Wi-Fi 802.11ac پشتیبانی می کنند ، اما مدل های قدیمی را که هنوز هم ممکن است از استاندارد قدیمی 802.11n استفاده کنند شاید به ندرت یافت شود. برخی از جدیدترین مدل ها از استاندارد حتی جدیدتر Wi-Fi 6 نیز پشتیبانی می کنند اما هنوز هم بسیار کمیابند.

تلویزیون های هوشمند چه خدماتی ارائه می دهند و تفاوت آنها با یکدیگر چیست؟

صرف نظر از اینکه کدام مارک تلویزیونی را انتخاب می کنید ، تلویزیون های هوشمند امروزی انواع خدمات پخش جریانی و انتخاب محتوا را ارائه می دهند، از جمله خدماتی مانند Netflix ، Amazon Prime Video ، Disney Plus نصب نرم افزار و … است. سایت های معروف به اشتراک گذاری ویدیو ، مانند YouTube ، همچنین دارای برنامه های اختصاصی تلویزیون برای پخش آسانتر محتوا در تلویزیون نیز هستند که متناسب با ویژگیهای تلویزیون و پیمایش با کنترل از راه دور است. سرانجام ، تلویزیون هوشمند به یک کانون اصلی در خانه های هوشمند تبدیل شده است ،  و کنترل سایر ابزارهای هوشمند شامل وسایل اسمارت از زنگ  هوشمند گرفته تا ترموستات های هوشمند را فراهم می کند. اما همه تلویزیون های هوشمنددر یک حد نیستند  میزان هوشمندی یک تلویزیون تا حدود زیادی هم به سیستم عامل آن ربط دارد. برخی از تولیدکنندگان برای تلویزیون های هوشمند خود به سیستم عامل های اختصاصی متکی هستند ، مانند سیستم عامل تلویزیون هوشمند Tizen سامسونگ و SmartCast Vizio. برخی دیگر از نرم افزارهای شخص ثالث مانند Roku TV یا Amazon Fire TV که در مدل های مقرون به صرفه وجود دارند و همچنین Android TV  که در برندهای Sony، شیائومی و بیشتر استفاده شده است.هر سیستم عامل تلویزیون هوشمند همچنین دارای رابط (UI) متفاوتی است پس نمیتوان گفت که مثلا همه برندهایی که از اندروید استفاده میکنند در یک حد هستند. ولی به نظر میرسد سیستم عامل WEOS شرکت الجی در این زمینه گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده باشد. 

 آیا سازنده تلویزیون هوشمند به طور منظم نرم افزار را با ویژگی های جدید به روز می کند؟

پاسخ کلی بله است. بیشتر تولیدکنندگان عمده تلویزیون بطور دوره ای نرم افزار تلویزیون هوشمند خود را به روزرسانی می کنند و ویژگی های جدیدی را اضافه می کنند یا ویژگی های قدیمی را اصلاح می کنند. برخی از این به روزرسانی ها خصوصیات کاملاً جدیدی را ایجاد می کنند ، مانند پشتیبانی گسترده از فرمت های با دامنه دینامیکی بالا (HDR) مانند Dolby Vision یا صرفاً اصلاحاتی در سیستم عامل داخلی تلویزیون را درست میکند. اما این امر به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. مارک های تلویزیون کوچکتر و مدل های قدیمی ممکن است به سرعت نسبت به انتشار به روزرسانی شرکت های بزرگتر مانند LG ، سامسونگ و سونی اقدام نکنند. TCL در همکاری با Roku بسیار خوب عمل می کند ، اما بسیاری از مارک های درجه 2 و 3 در به روزرسانی یا افزودن برنامه های جدید کندتر عمل می کنند. با این وجود ، اکثر تولیدکنندگان بزرگ به صورت دوره ای به روزرسانی نرم افزار را انجام می دهند.

سایر مطالب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.