نوشته های مربوط به تلویزیون

برسی تلویزیون2021سونی مدل X95J – مقاسیه تلویزیونهای X95J با X90J

در این مطلب مقایسه بین دو تلویزیون پرچمدار 2021 سونی انجام داده ایم Sony X95J کمی بهتر از Sony X90J است. X95J دارای خصوصیات ضد بازتاب نور بسیار بهتر، زاویه  دید بیشتر و ویژگی DIMMING بهتر است. X95J همچنین بسیار روشن‌تر است و نقاط برجسته کوچک در HDR بهتر خودنمایی می‌کنند. از طرف دیگر X90J کنتراست بومی بهتر و یکنواختی مشکی بهتر دارد و در صحنه های تاریک ابری کمتری دارد.

  • فیلمها سالهاست که در 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری می شوند. از آنجا که تلویزیون های مدرن یا نرخ تازه سازی 60Hz یا 120Hz دارند ، این حین پخش فیلم مشکل ایجاد می کند. چون نرخ بازخوانی تلویزیون و نرخ فریم فیلم با هم مطابقت ندارند و باعث می شود برخی حرکات دچار لگ و گیر میشوند. به این می گویند judder . خوشبختانه اکثر تلویزیون های 4K مدرن راهی برای از بین بردن این اثر دارند. در اینجا هر اندازه امتیاز بالاتر باشد، تلویزیون مشکل کمتری برای پخش محتوای 24P دارد.

Sony X95J مدل پرچم‌دار سری سونی در سال 2021 است و جایگزین Sony X950H می‌شود. بالاتر از Sony X90J و پایین تر از Sony Z9J قرار دارد که یک مدل LED 8k است. رقبای اصلی آن مدل های پرچمدار سایر برندها از جمله سامسونگ QN90A QLED و LG QNED90 هستند. Sony X90J یک تلویزیونبالارده دیگری از سری 4k 2021 سونی است که بین Sony X85J  میانرده و Sony X95J پرچمدار قرار گرفته است. این مدل هم جایگزین Sony X900H 2020 می شود. ما انتظار داریم که با سامسونگ Q80/Q80A QLED، هایسنسU8G و LG NANO90 2021 رقابت کند. Sony X95J طراحی بسیار زیبایی دارد، با حاشیه فلزی مسطح که دور صفحه‌نمایش می‌چرخد و حس برتر را نسبت به Sony X90J ارائه می‌کند. ظاهر بسیار تمیزی دارد، با پنل هایی که ورودی های پشت را می پوشانند. از نمای جلو، Sony X90J تقریباً مشابه Sony X900H 2020 به نظر می رسد. ساده و مینیمالیستی، با حاشیه های نازک در هر طرف. با این حال، قاب ها و پایه های پلاستیکی براق از کیفیت عالی برخوردار می باشد.

مقایسه کنتراست X95J با X90J

Sony X95J کنتراست خوبی دارد. کنتراست اصلی با غیرفعال کردن لوکال دایمینگ کمتر از حد معمول برای یک پنل VA است، احتمالاً به دلیل فیلتر X-Wide Angle،است. ویژگی دایمینگ در تقویت کنتراست بسیار موثر است اما با الگوی شطرنجی استفاده شده مشکل دارد. Sony X90J نسبت کنتراست فوق‌العاده‌ای دارد، بهتر از Sony X900H، و همچنین دارای یک ویژگی دایمینگ با آرایه کامل برای بهبود بیشتر سطح مشکی است. رنگ مشکی عمیق را نمایش می دهد که آن را برای تماشای محتوا در اتاق تاریک مناسب می کند.

  • از ویژگیهای پنل VA در تلویزیون کنتراست فوق العاده آن است ولی متاسفانه زاویه دید کمی کمتر میشود، برای رفع این مشکل شرکتها خصوصا در مدلهای پرچمدار از یک پنل ویژه برای حل این مشکل استفاده میکنند، X-Wide Angle اسم این صفحه اضافه شده است، باعث افزایش زاویه دید میشود ولی کنتراست را کم میکند.

مقایسه میزان روشنایی صفحه نمایش X95J با X90J

سونی X95J دارای حداکثر روشنایی عالی در محتوای HDR است. نکات برجسته جزئی در برخی صحنه ها واقعاً برجسته است، و به اندازه کافی روشن است که یک تجربه تاثیرگذار HDR را ارائه دهد.  اگر می‌خواهید محتوای HDR را روشن‌تر کنید و اهمیتی برای از دست دادن دقت تصویر ندارید، Advanced Contrast Enhancer را روی «بالا»، کنتراست را روی حداکثر و HDR Tone Mapping را روی «Brightness Preferred» تنظیم کنید.  سونی X90J روشنایی HDR خوبی دارد که نسبت به Sony X900H پیشرفت قابل توجهی دارد که برای ارائه یک تجربه عالی HDR کافی است.

مقایسه یکنواختی رنگ در صفحه نمایش X95J با X90J

Sony X95J دارای یکنواختی خاکستری مناسب است – کناره‌های صفحه کمی تیره‌تر از مرکز هستند. Sony X90J یکنواختی خاکستری مناسبی دارد. هر در این زمینه عملکرد مناسبی دارند ولی بهر حال X95J شاید کمی بهتر عمل کند.

مقایسه سیستم صوتی X95J با X90J

در حالی که به نظر می رسد دو قهرمان سونی ما از نظر ویژگی ها و عملکرد هوشمند به یک اندازه با هم مطابقت دارند، تفاوت های مهمی وجود ندارد. با این حال، تفاوت های قابل توجهی در اجرای صدا وجود دارد. سیستم صوتی چندگانه آکوستیک X90J شامل دو بلندگوی رو به پایین، با دو توییتر موقعیت‌یابی صدا است. توان خروجی 2×10 وات است. X95J پرچمدار دارای نسخه پیشرفته تری از Acoustic Multi Audio، با دو بلندگوی رو به جلو، دو توییتر موقعیت یابی صدا، و یک ساب ووفر داخلی است که همگی با تقویت کننده مستقل  کیفیت . همه درایورها 10 وات برای خروجی 50 وات فوق العاده دریافت می کنند. این یک گام مهم است.

سخن آخر
هر دو از بهترین مدلهای موجود میباشند که دارای آخرین تکنولوژی های موجود سونی می باشند، هر دو در همه زمینه ها عملکرد عالی دارند و هر چند کمی X95J زاویه دید و میزان نور صفحه بالاتری دارد از آنسو هم X90J  دارای کنتراست بالاتری می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.