نوشته های مربوط به تلویزیون

برسی تلویزیون سامسونگ 2021 مدل Q60a- مقایسه Q6f با Q60a

سامسونگ Q60A QLED یک تلویزیون میانرده از سری کیولد سامسونگ است که جایگزین QLED سامسونگ Q60 / Q60T می شود. خصوصیات این تلویزیون عمدتا همان ویژگی های قبلی خود را دارد و در کل عملکرد مشابهی دارد. برخی از پیشرفت های جزئی در مورد طیف رنگ  وجود دارد، اما نسبت کنتراست آن به طور قابل توجهی از Q60T بدتر است. با این گفته ، هنوز هم توانایی نمایش رنگ مشکی عمیق را دارد ، و این امر برای دیدن محتوا دراتاق تاریک مناسب است. این مدل دارای تاخیر ورودی کم است ، بنابراین برای کاربری گیمینگ گزینه مناسبی به نظر می رسد ، اما سرعت تازه سازی آن به 60 هرتز محدود می شود ، از هیچ فناوری نرخ تازه سازی متغیر پشتیبانی نمی کند و زمان پاسخگویی آن نیز خوب است. در آخر ، Local dimming ندارد و به اندازه کافی برای یک تجربه واقعی HDR سینمایی روشن نمی شود و اگر هم مقایسه کلی بین تلویزیون q60a ساخت 2021  و تلویزیون q6f ساخت 2018 داشته باشیم با نهایت تعجب باید گفت که تلویزیون q6f با اختلاف در رده بالاتری قرار میگیرد که در زیر به مقایسه این دو تلویزیون می پردازیم.

 

Q60A ساخت 2021

نقاط ضعف

نقطه قوت

فاقد فناوری local dimming

توانایی نمایش رنگ مشکی عمیق

عدم توانایی نمایش رنگ یکنواخت به صورت خوب

 

زاویه دید کم

 

 

نسبت کنتراست

یکی از اجزای اصلی تمایز بین تلویزیون را در نسبت کنتراست خلاصه کرد. کنتراست را میتوان تمایز بین نقاط سیاه و سفید در تلویزیون تعریف کرد که هر اندازه این تمایز بیشتر باشد کیفیت تصویر نیز بهتر به نمایش در خواهد آمد – برای مقایسه آن از یک صفحه شطرنجی استفاده می شود که هر تلویزیونی آنرا بهتر نمایش دهد میتوان گفت که کنتراست بهتری دارد و به طبع تصاویر بهتری به نمایش میگذارد. همانطور که از پنل های VA انتظار می رود دارای کنتراست خوبی می باشند، تلویزیون Q60A همچنین کنتراست مناسبی دارد، به این معنی که می تواند رنگ سیاه عمیقی را نمایش دهد. با این حال ، این محصول به اندازه مدل قبلی خود ، سامسونگ  Q6F QLED مناسب نیست و از ویژگی Local Dimming  برخوردار نیست.

مقایسه میزان نور صفحه

یکی دیگر از نقاط تمایز بین تلویزیونهای به بیشترین میزان نور صفحه نمایش برمیگردد. باید گفت که هر اندازه تلویزیون دارای نور صفحه بیشتری باشد میتواند فیلم و تصاویر بهتری به نمایش بگذارد خصوصا در محتوای دارای HDR و علاوه بر این تلویزیون با میزان نور صفحه زیاد میتواند در اتاقهای روشن نیز بدون افت کیفیت بهترین تصاویر را به کاربر ارائه دهد. “واحد روشنایی cd/m² میباشد که با کاندلا هم خوانده میشود هر اندازه عدد بالاتر باشد میزان روشنایی صفحه نمایش بالاتر است”. باید گفت که تلویزیون Q6F هم در محتوای HDR و هم  SDR عملکرد بهتری در مقایسه با تلویزیون جدیدتر یعنی Q60A را دارد.

فناوری Local Dimming

کیفیت تصویر بهتر یک تلویزیون برآیندی از مجموع فناوریهایی است که در آن کارگذاشته شده است که Local Dimming یکی از آنهاست. در تلویزیون‌های LED/LCD، مفهومی تحت عنوان «مناطق نوری» تعریف می‌شود که لامپ های پس زمینه یا همان LED ها مطابق ‌با آنچه در نمایشگر رخ می‌دهد، روشن و خاموش می‌شوند. قرار دادن فناوری Local Dimming باعث می‌شود سیستم نور پس‌زمینه را به مناطق مختلفی تقسیم کند تا به ‌شکلی دقیق‌تر عمل کند و مشکل Blooming تا حد محسوسی کاهش یابد.” Blooming هاله‌ای است که گاهی اوقات در اطراف اشیاء پرنور در پس‌زمینه‌ی مشکی که در تلویزیون‌های LCD‌  وجود دارد اتفاق می افتد. در این شرایط، نور به درون ناحیه‌ی نوری دیگر رخنه می‌کند و این مشکل پیش می‌آید. هر اندازه این فناوری بهتر عمل کند کنتراست بالاتر و پدیده Blooming را در تلویزیون کمتر شاهد هستیم. باید گفت که در تلویزیون Q60A فاقد این فناوری می باشد ولی در تلویزیون Q6F لوکال دایمینگ وجود دارد هر چند کارایی رضایت بخشی ندارد ولی بهر حال در این زمینه Q6F  عملکرد بهتری از Q60A ارائه میکند.

توانایی نمایش رنگهای یکنواخت

توانایی نمایش یکنواخت رنگ ها میتواند باعث تمایز تلویزیونها از هم بشود – هر اندازه تلویزیون در این بخش بهتر عمل کند میتوان گفت که کیفیت تصویر بهتری دارد. برای آزمایش این قسمت معمولا یک رنگ خاکستری یکدست را در تلویزیون به نمایش گذاشته می شود، تا از این طریق بتوان بین دو تلویزیون مقایسه ای ترتیب داد. هر دو مدل در این زمینه خوب عمل میکنند و تفاوت خاصی نمی توان بین این دو قائل شد.

 

زاویه دید تلویزیونهای سامسونگ

پنل تلویزیون میزان زاویه دید آنرا تعیین میکند – در حال حاظر تلویزیونهای LCD-  از دو نوع پنل IPS یا VA استفاده میکنند. سازوکار تفاوت این دو پنل پیچیده و مفصل میباشد که ربطی هم به این مطلب ندارد تنها چیزی که مهم است این میباشد که تلویزیون دارای پنل VA کنتراست بهتر ولی زاویه دید کمتری به نسبت پنل IPS دارد(همه تلویزیونهای LED الجی از پنل IPS استفاده میکنند).  زاویه دید تلویزیون نیز زمانی حیاتی و مهم است که اگر کاربر دارای چیدمان گسترده صندلی میباشد یا یک مسابقه ورزشی را با تعدادی از دوستان نگاه میکند در این زمان زاویه دید مهم است. چون اگر تلویزیون دارای زاویه دید زیاد باشد- کیفیت کلی تصویر هر گاه از گوشه و کنار به تلویزیون نگاه کنیم کمتر افت میکند. تقریبا همه تلویزیونهای سامسونگ از پنل VA استفاده میکنند، بنابراین هنگام تماشا از روبرو، تلویزیون بهترین کنتراست و کیفیت تصویر را ارئه می دهد و هر اندازه به کناره های تلویزیون رفته تا حدود زیادی کیفیت اصلی از دست می رود. ولی تاحدودی تلویزیون Q60A در این زمینه برتر از Q6F عمل میکند.

مقایسه قدرت خروجی بلندگوی تلویزیونهای Q60A با Q6F

قدرت اسپیکرهای تلویزیون Q60A همانند دو مدل قبل از خود به 20 وات محدود شده است، ولی در نهایت اعجب می بینیم که تلویزیون Q6F دارای خروجی 2 برابر یعنی 40 وات همراه با ووفر داخلی است که میتواند صدای به مراتب بهتری از نسخه جدیدتر خود ارائه کند.

رفلکس صفحه نمایش

دیدن نور لامپ اتاق یا نور پنجره بر روی صفحه تلویزیون میتواند ناخوشایند باشد، برای کم کردن این اثر نامطلوب برند های نام آشنا هر کدام به طریقی از تکنیکهای ویژه ای استفاده می کنند که می تواند تا حدودی از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کند. همانطور که در عکس پایین مشاهده میکنید که اثر لامپ در تصویر سمت چپ کم اثرتر میباشد بنابراین تلویزیون Q60A عملکرد تا حدودی بهتر از خود نشان می دهد.

 

سخن آخر

در آخر باید گفت که هر دو تلویزیون  جزو تلویزیونهای میان رده کیولد سامسونگ می باشند. هر چند با مقداری اختلاف تلویزیون Q6F برنده این مقایسه می باشد ولی تفاوت در کیفیت تصویر آنچنان نیست که به راحتی قابل دیدن باشد و نباید فراموش کرد که مدل Q60A ساخت 2021 است و تا حدودی امکانات و همچنین سیستم عامل ارتقا یافته تری دارد.

سایر مطالب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.