نوشته های مربوط به تلویزیون

فرمت فیلم برای پخش در تلویزیون

همه ما تلویزیون هایی در خانه یا محل کار خود داریم. در حال حاضر تقریباً همه تلویزیون هوشمند موجود دارای پشتیبانی از اینترنت و درایو USB می باشند تا کاربران بتوانند برای تماشای سریالهای تلویزیونی، فیلم و مجموعه های وب بدون مشکل و هیچ محدودیتی از تلویزیون خود استفاده ببرند. اگر قصد خرید یک تلویزیون هوشمند جدید یا تلویزیون با پشتیبانی از درایو USB دارید (تا بتوانید  فیلم و سریال تماشا کنید) ، این مطلب میتواند  کمکی برای انتخاب یک تلویزیون هوشمند کامل باشد. سایت TVKHARID لیستی از مهمترین فرمت و کدک ویدیویی را ارائه کرده است که به طور کلی در اینترنت ، DVD و درایوهای USB موجود است و شما ممکن است  این قالب های ویدیویی را از تلویزیون خود تماشا کنید. بنابراین تلویزیون جدید شما باید از این قالب های ویدیویی انتخاب شده پشتیبانی کند تا بتوانید از همه فیلم و سریالها های مورد علاقه خود در تلویزیون بدون هیچ مشکلی لذت ببرید.

Codecs چیست ؟ 

از آنجا که فایل های ویدئویی می توانند حجیم باشند ، برنامه هایی با نام کدک (Codecs) ساخته شده اند تا ذخیره و اشتراک آنها آسان تر شود. کدک ها برای فشرده سازی داده ها برای ذخیره سازی و به اشتراک گذاری راحت تر این فایلها را کدگذاری می کنند. سپس در مقصد دوباره داده ها را رمزگشایی می کنند تا برای مشاهده و ویرایش از حالت فشرده خارج شود. در زیر مهمترین کدک ها را بیان کرده ایم و مهم است که تلویزیون شما از این فرمت ها پشتیبانی کند.

HEVC / H.265

H.265 که HEVC نیز نامیده می شود، کدک ترجیحی بسیاری از افراد شده است. این فرمت به طور خاص برای پخش ویدئو 4K طراحی شده است و فشرده سازی بسیار کارآمدی را ارائه می دهد ، ویدئویی با کیفیت بالا و اندازه و حجم نسبتا کم را ارائه می دهد. هنوز برخی از چالش های سازگاری با H.265 وجود دارد ، اما در این مرحله بسیاری از پخش کننده های ویدئو به راحتی آن را پخش می کنند. H.265 شاید کارآمدترین کدک موجود در حال حاضر باشد، حداقل تا زمان عرضه H.266 که اخیراً اعلام شده است. هر چند کدک HEVC در اکثر تلویزیونهای ساخت 2019 و 2020 بکار رفته است، حتی صداو سیما نیز از 9 آذر امسال (1399) پخش با این فرمت را آغاز کرده است و اگر تلویزیون شما از این CODEC پشتیبانی کند میتواند شبکه های HD را نیز مشاهده کنند.

H.264  یا Advanced Video Coding (AVC)

H.264 تا مدتی کمابیش مهمترین استاندارد پخش جریانی ویدئو بود. این کدک برای دیسک های BluRay ساخته شده بود. همچنین کیفیت تصویر بسیار خوب و فشرده سازی کارآمد را ارائه می دهد، اما به اندازه H.265 جدید قدرتمند نیست. ولی به طور کلی اکثر تلویزیونها از این Codecs پشتیبانی میکنند. فشرده سازی HEVC حدود 50٪ کارآمدتر از AVC است ، که به معنای حفظ کیفیت فیلم با حجم کمتر فایل ویدیوئی می باشد.

VP9

VP9 یک قالب کدگذاری ویدئویی آزاد و بدون حق امتیاز است که توسط Google ساخته شده است. VP9 جانشین VP8 است و عمدتا با کدگذاری ویدئو با بازده بالا  MPEG (HEVC / H. 265) رقابت می کند. در ابتدا ، VP9 عمدتا در پلت فرم ویدئویی گوگل یوتیوب استفاده می شد که در ادامه در بیشتر نرم فزارهای و مرورگرهای وب و همچنین سایت معروف Netflix  از این کدک تصویری پشتیبانی میکنند..

MPEG-4

MPEG-4 کدک بسیار رایج دیگری برای پخش آنلاین بود، اگرچه محبوبیت خود را با ورود H.264 و H.265 از دست داده است. چندین استاندارد در MPEG-4 وجود داشت که بعضی از آنها با H.264 یکسان هستند. MPEG-4 هنوز هم بسیار قابل استفاده است همچنین اکثر تلویزیونهای نیز از این فرمت پشتیبانی می کنند.

DivX

همراه با نسخه منبع باز XviD ، یک کدک قدیمی است که برای به حداکثر رساندن کیفیت فیلم با کمترین حجم ممکن طراحی شده است.

فرمت ویدئویی

بسته یا فرمت ویدئویی همه عناصر یک ویدیو را در یک فایل قرار داده و ذخیره می کند. عناصر شامل اطلاعات ویدئویی و صوتی، زیرنویس، فراداده ویدیو همانند HDR، کدک و موارد دیگر می باشد. هر نوع بسته یا فرمت ویدیوئی با کدک های خاصی سازگار است. اما سعی کنید قبل از خرید تلویزیون مشخص کنید که محصول مورد نظر از چه کدک و فرمتی پشتیبانی میکند به طبع هر اندازه تلویزیون بیشتر از این کدک و فرمت ها پشتیبانی کند کاربر میتواند بدون مشکل خاصی فرمت ها تصویری را بدون مشکل در تلویزیون اجرا کند.مانند کدک های ویدئویی ، چند فرمت ویدیویی رایج نیز وجود دارد.

MP4

بیشتر دستگاه ها و سیستم عامل های دیجیتال از MP4 پشتیبانی می کنند و آن را به جهانی ترین فرمت ویدئویی ارائه می دهند. MP4 همچنین می تواند فایل های ویدئویی ، فایل های صوتی ، متن و تصاویر ثابت را ذخیره کند. علاوه بر این، MP4می تواند کیفیت فیلم را حفظ کنند در حالی که اندازه فایل زیاد حجیم نشود. MP4 (MPEG-4 Part 14) متداول ترین نوع قالب فایل ویدیویی است. قالب دلخواه اپل ، MP4 می تواند در اکثر دستگاه های دیگر نیز پخش شود. MP4 برای فیلم های ارسال شده در YouTube ، Facebook ، Twitter و Instagram به خوبی کار می کند.

MOV

 (QuickTime Film، صدا و جلوه های با کیفیت بالا را ذخیره می کند ، اما این پرونده ها بسیار پر حجم هستند. پرونده های MOV که برای QuickTime Player توسط اپل ساخته شده است، از کدگذاری MPEG-4 برای پخش در QuickTime برای ویندوز استفاده می کنند. MOV توسط فیس بوک و یوتیوب نیز پشتیبانی می شود و برای مشاهده در تلویزیون به خوبی کار می کند.

AVI

یکی از قدیمی ترین و مورد قبول ترین فرمت های فایل ویدیویی .AVI است. این می تواند از طیف گسترده ای از کدک ها استفاده کند و در نتیجه تنوع زیادی در تنظیمات مختلف فایل وجود دارد. در حالی که فیلم های .AVI می توانند در طیف وسیعی از پخش کننده ها پخش شوند ، اندازه پرونده ها زیاد است و از این رو برای پخش جریانی (اینترنتی) یا بارگیری، ایده آل نیست.

FLV (فلش)

فیلم های FLV که برای Adobe Flash Player ساخته شده اند، به لطف حجم فایل بسیار کوچک و طیف گسترده ای از افزونه های مرورگر و پخش کننده های ویدیوی را شامل می شد که برای چندین سال بسیار رایج بودند.

WMV (Windows Media)

فایلهای Windows Media دارای کمترین حجم هستند که در صورت نیاز به ارسال از طریق ایمیل یا روشهای دیگر با محدودیت اندازه پرونده، آنها را به گزینه مناسبی تبدیل می کند.

MKV

فرمت چند رسانه ای Matroska که در روسیه توسعه یافته است، منبع آزاد و رایگان است. تقریباً از هر کدک پشتیبانی می کند، اما خود توسط بسیاری از برنامه ها پشتیبانی نمی شود. در تلویزیون از طریق نرم افزار VLC یا Miro قابل پخش می باشد.

سایر مطالب مفید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.