نوشته های مربوط به تلویزیون

بررسی تلویزیون LG G1 OLED

LG G1 OLED یک تلویزیون از خانواده oled با کیفیت 4k و پرچمدار تلویزیونهای الجی می باشد – همراه با پنل evo (نسل جدید تر پنل های OLED) ال جی، که هدف آن افزایش روشنایی صفحه نمایش در مقایسه با پنل های OLED معمولی است. این یک پیشرفت قابل توجه نسبت به مدل قبلی خود همانند، LG GX OLED ، در محتوای HDR است ، اما تفاوت زیادی در محتوای SDR وجود ندارد. LG G1 OLED از طراحی باریک و منحصر به فردی برخوردار است که قرار است روی دیوار با پایه مخصوص خود قرار بگیرد. این مدل کیفیت تصویر استثنایی همانند سایر OLED ها با نسبت کنتراست تقریباً بی نهایت و یکنواختی کامل رنگ سیاه را ارائه می دهد. همچنین دارای ویژگی های گیمینگ مانند پشتیبانی از نرخ تازه سازی متغیر (VRR) ، چهار ورودی HDMI 2.1 و زمان پاسخگویی تقریباً آنی برای تجربه بازی روان برخوردار است. متأسفانه ، OLED احتمال سوختن پیکسل بیشتر است هر چند برای اکثر افراد این حالت رویی نخواهد داد -اگر مداوم همان محتوا را با عناصر ایستا تماشا کنید ، مانند اینکه آن را در تمام روز در یک کانال خبری بگذارید، مشکلی ایجاد می کند، اما اگر محتوای گوناگونی تماشا کنید (تماشای مسابقات ورزشی – کانال خبری – بازی و…) ، انتظار نمی رود این موضوع مسئله ساز شود. 

رقبای تلویزیون LG G1

LG G1 یک پرچمدار OLED 4k در سری 2021 ال جی است. در بالای LG C1 OLED و پایینتر از 8k LG Z1 قرار دارد. این مدل جایگزین LG GX OLED ساخت 2020 است. تعداد زیادی رقیب ندارد، اما بیشتر با Sony A90J OLED رقابت می کند. LG G1 از طراحی ممتازی به منظور نصب روی دیوار با استفاده از پایه مخصوص باریک دیواری برخوردار است. به نظر می رسد کمی مقاوم تر از LG C1 OLED است. 

کیفیت تلویزیون LG G1

قسمت پشت LG G1 شبیه LG GX OLED به نظر می رسد.  مجراهایی برای مدیریت کابل در نظر گرفته شده است تا اطراف تلویزیون شلخته به نظر نرسد و اگر از پایه استفاده می کنید می توانید سیم ها را از طریق آنها منظم کنید. کیفیت ساخت LG G1 فوق العاده است. این مدل عمدتا از فلز ساخته شده و مقداری پلاستیک روی دریچه ها در بالا قرار دارد. در کل بسیار محکم است. به طور کلی ، بسیار محکم است و شما نباید هیچ مشکلی با آن تجربه کنید. در مورد کیفیت تصویر هم باید گفت که مانند هر OLEDدیگر LG G1 می تواند پیکسل ها را به صورت منفرد خاموش کرده و در نتیجه نسبت کنتراست تقریباً بی نهایت ایجاد شود. 

کیفیت صدا‌

در حالی که عملکرد تصویری تلویزیون جدید ال جی فوق العاده است، در قسمت صوتی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. صدایی که از بلندگوهای این تلویزیون شنیده می‌شود بسیار واضح و فراگیر است. قابلیت دالبی اتموس نیز به طرز شگفت انگیزی روی صدایی که شنیده می‌شود اثر می‌گذارد. اگرچه  اسپیکرهای مخفی LG G1 محدودیت‌هایی دارند، اما در کل عملکرد بسیار خوبی را از خود ارائه می‌کنند؛ صدای دیالوگ فیلم‌ها کاملاً واضح و رسا شنیده می‌شود. ضمن اینکه ووفر نیز از عملکرد بهتری نسبت به مدلهای قبلی برخوردار بوده و بیس مناسبی را تولید می‌کند. هرچند  توصیه می شود برای تجربه صدایی بهتر، از یک ساندبار یا سیستم صوتی که مخصوص این تلویزیون طراحی شده استفاده کنید.

میزان روشنایی و کیفیت محتوا در HDR

LG G1 از اوج روشنایی مناسب HDR برخوردار است. اینجاست که پنل evo پیشرفتی نسبت به LG GX OLED ایجاد می کند و در کنار Sony A90J OLED یکی از درخشان ترین OLED های آزمایش شده است. به اندازه کافی روشن می شود تا جزییات ریز برجسته شوند هر چند روشنایی HDR LG G1 در حالت گیمینگ خوب نیست اما تفاوت دید در آن کم است.

 

توانایی نمایش رنگهای یکنواخت

توانایی نمایش یکنواخت رنگ ها میتواند باعث تمایز تلویزیونها از هم بشود – هر اندازه تلویزیون در این بخش بهتر عمل کند میتوان گفت که کیفیت تصویر بهتری دارد. برای آزمایش این قسمت معمولا یک رنگ خاکستری یکدست را در تلویزیون به نمایش گذاشته می شود، تا از این طریق بتوان بین دو تلویزیون مقایسه ای ترتیب داد. LG G1 از یکنواختی خاکستری بسیار خوبی برخوردار است کل  صفحه یکنواخت به نظر می رسد. از آنجا که OLED می تواند پیکسل ها را به صورت منفرد خاموش کند ، LG G1 از یکنواختی مشکی کاملی برخوردار است و هیچ درز نوری در اطراف اجسام روشن مشاهده نمی شود.

زاویه دید تلویزیونهای OLED

پنل تلویزیون میزان زاویه دید آنرا تعیین میکند – در حال حاظر تلویزیونهای LCD-  از دو نوع پنل IPS یا VA استفاده میکنند. سازوکار تفاوت این دو پنل پیچیده و مفصل میباشد که ربطی هم به این مطلب ندارد تنها چیزی که مهم است این میباشد که تلویزیون دارای پنل VA کنتراست بهتر ولی زاویه دید کمتری به نسبت پنل IPS دارد(همه تلویزیونهای LED الجی تا سال 2020 از پنل IPS استفاده میکنند). زاویه دید تلویزیون نیز زمانی حیاتی و مهم است که اگر کاربر دارای چیدمان گسترده صندلی میباشد یا یک مسابقه ورزشی را با تعدادی از دوستان نگاه میکند در این زمان زاویه دید مهم است. چون اگر تلویزیون دارای زاویه دید زیاد باشد- کیفیت کلی تصویر هر گاه از گوشه و کنار به تلویزیون نگاه کنیم کمتر افت میکنند و باید اضافه کرد که تلویزیونهای OLED نیز علاوه بر کیفیت تصویر خارق العاده، دارای بهترین زاویه دید نیز می باشند.

رفلکس صفحه نمایش

دیدن نور لامپ اتاق یا نور پنجره بر روی صفحه تلویزیون میتواند ناخوشایند باشد، برای کم کردن این اثر نامطلوب برند های نام آشنا هر کدام به طریقی از تکنیکهای ویژه ای استفاده می کنند که می تواند تا حدودی از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کند. عملکرد انعکاسی در LG G1 خارق العاده است. حتی تابش مستقیم نور خورشید نیز باعث افت کیفیت محسوس تصویر نمی شود. 

خصوصیات گیمینگ تلویزیون LG G1

LG G1 از تمام رزولوشن های رایج PS5 یا Xbox Series X پشتیبانی می کند. این مدل دارای حالت تأخیر کم خودکار (ALLM) است که هنگام شروع بازی با دستگاه سازگار، حالت تلویزیون را به طور خودکار به حالت بازی تبدیل تغییر میدهد. پس از بروزرسانی میان افزار (03.15.27) ، بازی 4k @ 120Hz در Dolby Vision در Xbox Series X پشتیبانی می کند و FreeSync نیز فعال می باشد. بدون بروزرسانی ، با Dolby Vision به 4k @ 60Hz محدود می شوید و FreeSync همزمان کار نمی کند. بنابراین این مدل بهترین تلویزیون ممکن برای اتصال جدیدترین کنسول های بازی می باشد.

سخن آخر

LG G1 یک تلویزیون OLED شگفت انگیز است که کیفیت تصویر استثنایی را ارائه می دهد (بهتر از هر تلویزیون 4K). در محیط های تاریک بهترین عملکرد را دارد و همچنین دارای یک سری ویژگی های ممتاز برای گیمرها نیز می باشد. پنل evo جدید به شما امکان می دهد تا  LG GX OLED نور صفحه روشن تری داشته باشد. اگر قصد استفاده از پایه مخصوص نصب باریک دیواری را داشته باشید ، این مدل با طراحی منحصر به فرد خود بهترین گزینه به نظر می رسد. نزدیکترین رقیب آن تلویزیون A90J ساخت 2021 سونی می باشد، LG G1 OLED و Sony A90J OLED تلویزیون های مشابه و خارق العاده ای هستند. هرکدام نسبت کنتراست تقریباً بی نهایت را برای نمایش رنگ سیاه  عمیق ارائه می دهند. ال جی دارای پنل جدید OLED evo است که به آن اجازه می دهد تا از سایر OLED ها روشن تر شود و اگرچه سونی برای داشتن پنل evo تبلیغ نمی شود ، اما تقریباً همان میزان روشنایی ال جی را دارد. تفاوت اصلی این است که LG از ویژگی های گیمینگ مانند پشتیبانی از VRR برخوردار است ، اما این می تواند در به روزرسانی سیستم عامل Sony نیز اجرا شود. ال جی به گونه ای طراحی شده است که بر روی دیوار قرار گرفته و از یک پایه اختصاصی مانند سونی برخوردار نیست. ولی بهر حال کیفیت تلویزیون الجی تا حدودی بهتر از رقیب خود می باشد. قطعا G1 دارای قیمت نجومی می باشد، هر چند کیفیت بهتری به نسبت C1 دارد ولی این تفاوت به راحتی قابل تشخیص نمیباشد – بنابراین اگر میخواهید کمتر هزینه کنید و همچنان یک گزینه عالی داشته باشید تلویزیون C1 بهترین مورد ممکن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.