نوشته های مربوط به تلویزیون

مقایسه تلویزیونهای2021 oled مدل C1 الجی با A90J سونی

LG C1 OLED و Sony A90J OLED هر دو تلویزیون فوق شگفت انگیزی هستند. هر کدام از آنها دارای پنل های OLED با نسبت کنتراست تقریباً بی نهایت و سطح نمایش رنگ سیاه کامل هستند. همانطور که گفته شد ، سونی می تواند در SDR و HDR به پیک بالاتر روشنایی برسد. با این حال ، LG ممکن است گزینه بهتری برای بازی باشد زیرا از FreeSync ، G-SYNC و HDMI Forum VRR پشتیبانی می کند و زاویه دید بیشتری دارد ، در حالی که سونی هنوز از VRR پشتیبانی نمی کند.

 

میزان توانایی تلویزیون ها در نمایش رنگ سیاه

یکنواختی رنگ سیاه از ویژگی‌ های تلویزیون است، که مربوط به نمایش جامد رنگ سیاه در سراسر صفحه نمایش می‌باشد. بواسطه این ویژگی، سایه‌ ها، تصاویر مربوط به آسمان شب و سایر اجسام و اشیاء سیاه‌ رنگ، بصورت یکسان، به رنگ تیره، در صفحه نمایش تلویزیون قابل مشاهده خواهند بود، نمایش رنگ سیاه در تلویزیونهای مختلف متفاوت است و اصلی ترین مولفه یک تلویزیون با کیفیت است، چون هر اندازه تلویزیون رنگ مشکی خالص تری را به نمایش بگذارد – کنتراست آن بهتر میشود. از آنجایی که تلویزیونهای OLEDبدون نور پس زمینه هستند و به صورت پیکسل به پیکسل خاموش و روشن می شود – بنابراین دارای کنتراست فوق العاده و بی نهایتی می باشد که توانایی نشان دادن رنگ سیاه را به صورت کامل دارد و در این بخش همه تلویزیونهای OLED دارای یک امتیاز می باشند.

 

یکنواختی رنگ به این معنی است که تلویزیون تا چه اندازه به خوبی می تواند یک رنگ ثابت و واحد را از طریق صفحه نمایش نشان دهد. این ویژگی خصوصا برای تماشای مسابقات ورزشی میتواند بسیار مهم باشد. نمیتوان یکنواختی تلویزیون را تغییر داد، بنابراین در ابتدای خرید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید. برای اندازه گیری میزان یکنواختی رنگ در کل صفحه، باید از رنگ خاکستری یکدست به عنوان مقیاس اندازه گیری یکنواختی رنگ استفاده شود. هر اندازه تلویزیون بتواند این رنگ را در کل صفحه تلویزیون بهتر نمایش دهد امتیاز بهتری کسب می کند. LG C1 از یکنواختی خاکستری بسیار خوبی برخوردار است و در کل بسیار یکنواخت است که برای محتوایی مانند ورزش بسیار مناسب است. سونی  A90J نیز از یکنواختی خاکستری بسیار خوبی برخوردار است اما کمی عملکرد C1 در این زمینه بهتر است هر چند تفاوت بسیار کم است.

مقایسه زاویه دید بین تلویزیونهای C1 و A90J

هر دو تلویزیون همانند بقیه تلویزیونهای اولد دارای زاویه دید گسترده با حفظ حداکثری کیفیت تصویر می باشد.Sony A90J دارای زاویه دید بسیار خوبی است ، اما کاملاً به اندازه LG C1 نیست. ولی در کل هر دو زاویه دید گسترده ای دارند که از هر تلویزیون LED بیشتر می باشد.

 

مقایسه میزان روشنایی صفحه نمایش

از فاکتورهای مهم کیفیت تصویر، میزان نور صفحه نمایش است، هر اندازه تلویزیون نور صفحه بیشتری داشته باشد کیفیت بسته به میزان آن هم تا حدودی بهتر می شود خصوصا در محتوای HDR دارد. از اینرو تلویزیون A90J هم در محتوای SDR هم در HDR عملکرد کمی بهتری نسبت به C1 دارد.

مقایسه میزان انعکاس نور صفحه تلویزیون C1 و A90J

دیدن نور لامپ اتاق یا نور پنجره بر روی صفحه تلویزیون می تواند ناخوشایند باشد، برای رفع این مشکل برند های نام آشنا خصوصا در تلویزیون های بالارده خود از یک صفحه ضد انعکاس نور ویژه استفاده می کنند که می تواند تا حدودی از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کند. باید گفت که هر دو تلویزیون یکسان و به بهترین نحو عمل می کنند.

مقایسه خصوصیات گیمینگ تلویزیونهای C1 و A90J

VRR مخفف Variable Refresh Rate و به معنای رفرش ریت متغییر است که به تلویزیون اجازه می دهد تا میزان رفرش ریت خود را در زمان واقعی با فریم ریت خروجی محتوا، کنسول بازی یا سیستم کامپیوتری تنظیم کند. همانطور که در تصویر پایین نیز مشاهده میکنید که A90J فاقد VRR می باشد و از آن طرف هم عملکرد C1 در این زمینه عالی می باشد.

تاخیر ورودی (Input Lag)

تأخیر ورودی یکی از مشخصات مهم تلویزیون برای گیمرها است. این تعیین می کند که تاخیر بین کنترل کننده و صفحه نمایش شما چند میلی ثانیه است. هرچه ورودی کمتری داشته باشد ، تلویزیون سریعتر به اقدامات شما پاسخ می دهد.

Response Time 

زمان پاسخ ، زمانی است که برای انتقال از یک رنگ به رنگ دیگر به یک پیکسل نیاز دارد ، که به طور قابل توجهی کوتاه تر از زمان تاخیر ورودی است. زمان پاسخ مربوط به تاری حرکت است.

 

A90J

C1

80% Response Time 

0.2 ms

0.2 ms

100% Response Time 

3.1 ms

2.3 ms

جمع بندی

همانطور که گفته شد هر دو مدل تلویزیون از بهترین و جدیدترین های بازار می باشند که در نوع خود هر کدام بهترین هستند. هر دو دارای امتیاز حداکثری هستند هر چند که وارد جزییات شویم تفاوت های جزئی خواهیم دید. تلویزیون سونی میزان صفحه کمی روشنتری دارد به همین جهت کیفیت تصاویر کمی بهتر از تلویزیون الجی می باشد هر چند که در حالت عادی به علت کیفیت بالا، تمایز قائل شن بین این دو بسیار سخت می باشد. تلویزیون اولد الجی مدل c1 هم در عوض با اختلاف گزینه بهتری برای اتصال کنسولهای نسل جدیدتر و گیمینگ می باشد، زوایه دید بهتری دارد – خروجی صدای پرچمدار سونی 60 وات و خروجی صدای c1 به 40 وات محدود شده است. 

نوشته های اخیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.